Tuu mukaan!

Löydä uusi harrastus!

Turun Osuuskauppa ja LiikU mahdollistavat yhteistyössä urheiluseurojen kanssa kokeilemaan eri harrastuslajeja!

Viisikymmentä varsinaissuomalaista urheiluseuraa on mukana Turun Osuuskaupan ja LiikU ry:n yhteisessä Tuu mukaan! -kampanjassa. Mukana olevat urheiluseurat tarjoavat kukin syksyllä kaksi ilmaista tutustumiskertaa seuran harrastustoimintaan lapsille ja nuorille.

LiikU ja Turun Osuuskauppa ovat tehneet yhteistyötä lasten ja nuorten hyvinvoinnin ja liikunnan parissa jo 25 vuoden ajan. Tuu mukaan! -kampanja on osa tätä yhteistyötä ja nivoutuu osaksi Turun Osuuskaupan 120-juhlavuotta.

– Tuu mukaan! -kampanjalle on selkeä yhteiskunnallinen tilaus. Lapset lopettavat harrastuksen keskimäärin 10,6 vuoden iässä. Huolestuttavaa on sekin, että noin 15 prosenttia 4. ja 5. luokkalaisista lapsista ei harrasta mitään. Koronapandemia on vauhdittanut entisestään tätä niin kutsuttua drop out -ilmiötä, jossa entistä isompi osa lapsista tippuu harrastusten piiristä. Näiden asioiden korjaaminen on meidän kaikkien yhteinen asia. Harrastuksen merkitys lapselle esimerkiksi mielekkään tekemisen tuoman ilon sekä uusien kavereiden saamisen kautta todella merkittävää, kertoo terveysliikunnan kehittäjä Tino-Taneli Tanttu LiikU ry:stä.

– Tässä on hieno mahdollisuus päästä kokeilemaan erilaisia urheilulajeja ja löytää itselleen se sopivin. Lajikirjo on monipuolinen. Kokeilemaan pääsee perinteisten jalkapallon ja yleisurheilun lisäksi vaikkapa parkouria, kilpa-aerobicia tai sirkusliikuntaa. Toivon, että aikuiset veisivät lapsia kokeilemaan eri lajeja ja harrastuksia ja löytävät yhdessä kokeillen lapselle mieluisan harrastuksen, Tino-Taneli Tanttu sanoo.

120 vuotta oman alueen asialla

Turun Osuuskaupan johtoajatuksena on koko sen 120-vuotisen historian ajan ollut edistää hyvinvointia ympäristössään. Kantavana arvona on vastuunkantaminen ihmisestä ja yhteiskunnasta. Osana tätä Turun Osuuskauppa haluaa olla mukana edistämässä lasten ja nuorten hyvinvointia sekä mahdollistamassa harrastuksen mahdollisimman monelle.

– Olemme kysyneet asiakasomistajiltamme, millaisia yhteistyökohteita he arvostavat ja millaisessa toiminnassa osuuskaupan tulisi olla mukana. Kärkikolmikkoon nousi lasten ja nuorten hyvinvointi ja syrjäytymisen ehkäisy. Tuu mukaan! -kampanja on meille yksi tapa luoda ja tukea lasten ja nuorten hyvinvointia ja ehkäistä osaltaan myös syrjäytymistä, kertoo asiakkuuspäällikkö Jaana Evesti Turun Osuuskaupasta.

 

LiikU ry yhdistää liikuttajat

LiikU on vuonna 1993 perustettu yleishyödyllinen järjestö, joka toimii Lounais-Suomessa yli tuhannen urheiluseuran asialla. LiikU liikuttaa lapsia ja aikuisia tapahtumissa ja leireillä sekä kouluttaa lasten kanssa työskenteleviä, seuratoimijoita ja työyhteisöjä liikuttamaan muita. LiikUn toiminta on kaikille avointa.

Tuu mukaan harrastamaan!

 

 

MUKANA OLEVAT SEURAT (mobiililaitteella katsottaessa liu’uta vasemmalle nähdäksesi kaikki sarakkeet)

Seura Kunta Lajit Seuran verkkosivu Seuran Facebook Seuran yhteyshenkilö
Raision Jumpparit Raisio Lasten ja nuorten harrastetoiminta, joukkuevoimistelu, telinevoimistelu, rytminen voimistelu, kilpa-aerobic ja tanssi www.raisionjumpparit.fi www.facebook.com/raisionjumppari Elina Tommila p.  040 1872112 toimisto@raisionjumpparit.fi
Liedon Pallo ry Lieto Jalkapallo, futsal www.liedonpallo.net www.facebook.com/liedonpallo Kimmo Muttilainen p. 044 7750167 toiminnanjohtaja@liedonpallo.net
Lahjan Tytöt Turku Liikunta, tanssi, voimistelu, tanssillinen voimistelu, joukkuevoimistelu, temppuilu, akrobatia, sirkus, soveltuva liikunta, harrastevalmennus www.lahjantytot.fi www.facebook.com/Lahjan-Tyt%C3%B6t-136961329667403 Maija Mannerros p. 0400 463686 toimisto@lahjantytot.fi
TPS Salibandy Ry Turku, Kaarina, Raisio Salibandy www.tpssalibandy.fi/harrastetoiminta/tuu-mukaan www.facebook.com/tpssalibandy Antti Peiponen p. 0400 901336 antti.peiponen@tpssalibandy.fi
Turun Liikuntaseura ry. Turku, Raisio, Parainen Rytminen voimistelu, lasten voimistelu www.tls.sporttisaitti.com www.facebook.com/turunliikuntaseura Ulla Meltsas p. 0400 467137 toimisto.tls@gmail.com
Turun Nappulaliiga ry Turku Jalkapallo www.turunnappulaliiga.fi www.facebook.com/Turun-Nappulaliiga-226579958956 Marika Huurre p. 02 357888, marika.huurre@turunnappulaliiga.fi
Raision Ryhti/judojaosto Raisio Judo www.raisionryhti.sporttisaitti.com/judo www.facebook.com/RaisionRyhtiJudo raisionryhti.judo@gmail.com
Turun Uimarit ry Turku Vesipallo www.turunuimarit.fi www.facebook.com/turunuimarit kurssit.turunuimarit@gmail.com
Kalannin Naisvoimistelijat ry Uusikaupunki Jumppa, telinevoimistelu www.kalanninnaisvoimistelijat.sporttisaitti.fi www.facebook.com/Kalannin-Naisvoimistelijat-ry Anna Suikkanen p. 040 5583033 annapaasio@hotmail.com
Taru Hockey/Tarvasjoen Urheilijat Lieto Jääkiekko, yleisurheilu, jalkapallo www.taru.fi/jaakiekko www.facebook.com/taruhockey Lauri Isotalo p.  050 3423000 toiminnanjohtaja.taru@gmail.com
Kiekko-Pojat Kaarina Kaarina Luistelukoulu, Kiekkokoulu, Jääkiekko www.kakipo.net www.facebook.com/kakipo/ kiekkopojat.kaarina@gmail.com
Aurinko Golf ry Naantali Golf www.aurinkogolf.fi www.facebook.com/AurinkoGolfNaantali Marko Merinen p. 040 081 8044 marko.merinen@stryker.com
Maskun Tempo Masku Judo (yli 14v.) , Jujutsu, Escrima ja Tai Chi www.maskuntempo.com www.facebook.com/Maskun-Tempo-ry-533353810185366 Tanja Hakamäki p. 044 2784486 tanja.hakamaki@gmail.com
Piikkiön Karhu Piikkiö Yleisurheilu www.facebook.com/piikkion.karhu piikkionkarhu@gmail.com
Mynämäen Vesa ry Mynämäki Pesäpallo www.mynamaenvesa.fi www.facebook.com/Myn%C3%A4m%C3%A4en-Vesa-ry-1480627712155963 Tarleena Tähtinen p. 050 401 8283 myveinfo@gmail.com
Raisio Futis ry (RaiFu) Raisio Jalkapallo ja futsal www.raifu.fi www.facebook.com/raisio.futis info@raifu.fi
Turun Sirkus ry Turku Sirkusliikunta: trampoliinivoimistelu, maa- ja ilma-akrobatia www. turunsirkus.fi www.facebook/turunsirkus.fi Esa Östberg p.  040 5517724 esa@turunsirkus.fi
Jankko Lentopallo ry Loimaa Lentopallo ja alle kouluikäisille liikuntaleikkikoulut www.jankkolentopallo.fi www.facebook.com/Jankkolentopallo Katariina Kojo p. 050 3825089 jankkolentopallo@gmail.com
FBC Turku ry Turku Salibandy www.fbcturku.net www.facebook.com/meolemmeme/ Sari Laaksonen p. 050 5765768 sari.laaksonen@fbcturku.net
Aurajoen Uinti ry Turku Uinti www.aurajoenuinti.fi www.facebook.com/AurajoenUinti p. 040 7266088 info@aurajoenuinti.fi
Budokwai Taekwondo Turku, Raisio, Rusko Taekwondo www.budokwai.fi/taekwondo www.facebook.com/budokwai.taekwondo Roosa Närhi p. 044 2004733 taekwondo@budokwai.fi
Copper Hill Curling Club Turku Curling www.turkucurling.fi www.facebook.com/turkucurling/ Mika Äikiä p. 044 5512325 varaukset@turkucurling.fi
Raision Nuorisokiekko ry Raisio Jääkiekko ja Ringette www.rnk.fi www.facebook.com/raisionnuorisokiekko toimisto@rnk.fi
Turun Pyrkivä voimistelujaosto Turku Joukkuevoimistelu, rytminen voimistelu www.joukkuevoimistelu.com www.facebook.com/TurunPyrkiva p. 040 5926177 toimisto@joukkuevoimistelu.com
TSSq – Turun seudun squash ry Turku Squash www.tssq.fi Juha Söderström p. 040 5517434 tssq@saunalahti.fi
MS Parma Lieto, Mynämäki Suunnistus www.msparma.fi www.facebook.com/MSParma Tuulia Viberg, tuulia.s.viberg@gmail.com
LTU Jalkapallo Kaarina, Lieto Jalkapallo, Futsal www.littoistentu.net/jalkapallo www.facebook.com/LTUJalkapallo Nina Landström p. 040 5185010 seurasihteeri@ltujalkapallo.fi
Littoisten Työväen Urheilijat ry Lieto, Kaarina Jalkapallo, futsal, lentopallo, yleisurheilu, hiihto www.littoistentu.net www.facebook.com/LTU-seura-608598132510658 Toni Kangasniemi p. 040 7353820 ltu.littoinen@gmail.com
Turun Urheiluliitto/ YLEISURHEILU Turku Kaikki yleisurheilulajit www.turunurheiluliitto.fi/yleisurheilu/mukaantoimintaan/mustakeltaiset-ryhmat www.facebook.com/tuulyleisurheilu Camilla Nakolinna p. 040 9007881 camilla.nakolinna@turunurheiluliitto.fi
Turun Jyry ry/ nyrkkeily Turku Kilpanyrkkeily, nassikkaboxing, perheboxing, kuntonyrkkeily www.turunjyry.fi/nyrkkeily www.facebook.com/turunjyrynyrkkeily Minna Kiili p. 040 5931 037 minna.rintamaki@dnainternet.net
SBS Masku Masku, Nousiainen Salibandy www.sbsmasku.com puheenjohtaja@sbsmasku.com
Maskun Palloseura Masku Jalkapallo, Futsal www.maskunpalloseura.fi www.facebook.com/maskunpalloseura Tomi Anttila p. 044 5352221 toiminnanjohtaja@maskunpalloseura.fi
Turun Kisa-Veikot Turku jalkapallo, futsal, jääkiekko, capoeira, liikuntaleikkikoulu www.turunkisaveikot.fi Rauno Help p. 0505247141  rauno.tukv@gmail.com
Peimari United ry Paimio, Sauvo Jalkapallo www.peimariunited.com www.facebook.com/peimariunitedofficial Oskari Tuominen p. 050 4399667 peimaricoordinator@gmail.com
Turun Urheiluliitto Pyöräily Turku Pyöräily: maantie, maasto, BMX, ratapyöräily www.turunurheiluliitto.fi/pyoraily www.facebook.com/tuulpyoraily pyoraily@turunurheiluliitto.fi
Naantalin Löyly Naantali Yleisurheilu www.naantalinloyly.fi www.facebook.com/profile.php?id=100057624842905 Aleksi Mehto p. 040 7310100 aleksi.mehto@naantalinloyly.fi
AWS Taitouinti/Aboa Watersports ry Turku Taitouinti www.awstaitouinti.yhdistysavain.fi www.facebook.com/awstaitouinti/ Tea Uimonen p.  0400 894054 aws.taitouinti@gmail.com
Naantalin Taekwondo ry Naantali Taekwondo www.naantalintaekwondo.fi www.facebook.com/naantalintaekwondo.fi Sauli Glad p. 040 7069657
sauli.glad@naantalintaekwondo.fi
Naantalin Voimistelijat ry Naantali Perheliikuntaryhmät, cheerleading, telinevoimistelu, joukkuevoimistelu www.nvo.fi www.facebook.com/Naantalin-Voimistelijat-ry-187644677934615 p. 044 3053395 toimisto@nvo.fi
Naantalin Koripalloilijat ry Naantali Koripallo www.nako.fi www.facebook.com/Naantalin-Koripalloilijat-1604466816475188 p. 044 5817896 info@nako.fi
VG-62 ry Naantali Jalkapallo, jääkiekko, ringette, taitoluistelu (yksinluistelu & muodostelmaluistelu) www.vg-62.fi www.facebook.com/vg62.naantali Marja Kytönen p. 040 7238123 vg@vg-62.fi
Litsa Lakers Kaarina, Turku, Lieto, Paimio, Raisio Koripallo, tytöt www.litsalakers.fi Miika Rummukainen p. 050 5116865 virallinen.osoite@litsalakers.fi
Ura Basket Kaarina Koripallo www.urabasket.fi www.facebook.com/urabasket Timo Virkkula p. 044 2403376 toimisto@urabasket.fi
Paraisten Badminton – Pargas Badminton ry Parainen Sulkapallo www.parba.fi www.facebook.com/ParaistenBadminton Mikko Blomqvist p. 044 2961250 mikko.blomqvist@parba.fi
Kaarinan Taitoluistelijat ry Kaarina, Paimio Muodostelmaluistelu / luistelukoulu www.kaarinantaitoluistelijat.fi www.facebook.com/KaarinanTaitoluistelijat Marianne Gunell p. 040 7051779 luistelukoulu@kaarinantaitoluistelijat.fi
Kaarinan Nappulat Kaarina Jalkapallo www.kaana.fi www.facebook.com/kaarinannappulat/ Aki Mertsola p. 044 7263110 toimisto@kaana.fi
Pargas IF Friidrott-Yleisurheilu Parainen Yleisurheilu www.iffriidrott.idrott.fi www.facebook.com/PifFriidrott Britt-Marie Loo p. 050 5992249 loobrittmarie@gmail.com
Turun Kiikurit ry. Turku Kansantanssi/tanhu www.kiikurit.net www.facebook.com/turunkiikurit Noora Virvolampi p.  044 5263361 turunkiikurit@gmail.com
Ruskon Naisvoimistelijat ry. Ruskon kunta Perheliikuntaa 1-3 vuotiaalle yhdessä aikuisen kanssa. Lapsille jumpparyhmiä 4-12 vuotiaille www.ruskonnaisvoimistelijat.fi www.facebook.com/ruskonnaisvoimistelijat ruskon.naisvoimistelijat@gmail.com
Paimion Haka ry Paimio Jalkapallo, Jääkiekko www.paimionhaka.fi www.facebook.com/paimionhakary Mikko Seppälä p. 044 9895286 toiminnanjohtaja@paimionhaka.fi
Turun Ringette ry Turku Ringette www.turunringette.fi www.facebook.com/turunringette toimisto@turunringette.fi
Turun Riennon Voimistelu ry Turku Voimistelukoulu, joukkuevoimistelu, tanssillinen voimistelu www.turunriento.fi/voimistelu www.facebook.com/turunriennonvoimistelu Vilma Yli-Kauhaluoma p. 0400 262733

 

 

Tuu mukaan